گچ بری پیش ساخته پلی یورتان

مشاهدات: 1314 | رتبه بندی:

کاربرد پلی یورتان در صنعت ساختمان

پلی یورتان یکی از پرکاربردترین مواد پلیمری در صنایع مختلف می باشد. پلی یورتان که ویژگی اصلی آن قابلیت استفاده در حالت های مایع و جامد می باشد، امروزه در ساختمان سازی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با ما همراه باشید تا در ابتدا با این ماده پلیمری به صورت کامل آشنا شویم، سپس از کاربردهای مختلف آن در ساختمان سازی مطلع شویم.

پلی یورتان

این ماده برای اولین بار توسط ” اوتو بائر ” کشف شد. عموما به پلیمرهایی که دارای پیوند یورتانی باشند پلی یورتان گفته می شود که از واکنش پلی یول و ایزوسیانات تشکیل شده است. ایزوسیانات ها که برای واکنش نیازی به افزایش دما ندارند می توانند در دمای محیط واکنش را صورت دهند و پس از انجام واکنش به ساختاری پایدار می رسند. این نوع از پلیمرها می توانند در اشکال مختلفی مانند فرآورده های فوم، الاستومرها، پودر، مایعات و امولسیون و به طور کلی هر ماده ای که دارای هیدروژن فعال باشند قابل تولید می باشند. بنابراین اگر صحبتی از این مواد شود می توان گونه های بی شماری از آن ها را مثال زد. امروزه پلی یورتان ها کاربردهای فراوانی دارند. در تولید فوم های نرم وسفت، الاستومرها، چسب ها، روکش ها و پایه های رنگی به کار گرفته می شوند.

گچ بری پیش ساخته پلی یورتان

یکی از کاربردهای پلی یورتان در ساختمان ساخت گچ بری پیش ساخته و ابزار دکوراتیو می باشد. گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان نوعی از گچ بری های آماده هستند که جنس آن ها از فوم فشرده شده می باشد که یک روکش پی وی سی بر روی سطح آن کشیده شده است. همچنین به دلیل وزن بسیار سبکی که دارند، بر روی سطوح رابیتس کاری و کناف قابل نصب هستند. گچ بری های پیش ساخته بر روی کلیه سطوح از جمله گچ، سیمان، سنگ، کاشی، فلز، چوب، کابینت و همچنین سقف های کاذب قابلیت نصب دارند.
اگر قصد تعمیر یا بازسازی منزل را دارید و نمی خواهید تخریبی را انجام دهید می توانید به راحتی و با حفظ شرایط داخلی بنا با استفاده از ابزار دکوراتیو کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. قاب سازی بر روی سقف یا دیوار و در، قاب های مدور سقفی و قرنیز بر روی حاشیه دیوار از دیگر کاربردهای پلی یورتان در ساختمان می باشد. پلی یورتان ها به دلیل ضریب حرارت بسیار پایینی که دارند در موارد عایق کاری در ساختمان نیز بسیار پرکاربرد می باشند.

مزایای گچ بری پیش ساخته

از مزایای گچ بری پیش ساخته پلی یورتان می توان به زیبایی و سبکی آنها اشاره کرد. از دیگر مزایای آن می توان به سرعت در اجرا، طرح ها و رنگ های متنوع، قابل اجرا بر روی هر سطح، وزن پایین و کاهش وزن مرده ساختمان، قیمت مناسب، امکان عبور تجهیزات ساختمانی مانند لوله و سیم کابل از داخل آن، قابلیت اجرای سیستم های هالوژنی نور مخفی، اپن آشپزخانه و همچنین حمل و نقل آسان ، قابلیت ترمیم مجدد، قابلیت رنگ پذیری بالا، نصب آسان و سریع که به وسیله میخ و چسب مخصوص انجام می شود، اشاره نمود.
همچنین در عایق کاری ساختمان از مزایای آن مقاومت حرارتی بالا، نفوذپذیری کم در برابر بخار آب و هدایت حرارتی کم می باشد. البته استفاده از فوم پلی یورتان دارای معایبی است که می توان به عدم جذب در محیط زیست، دشواری در پاک کردن آن از سطوح و همچنین گازی که هنگام کار از آن متصاعد می شود اشاره کرد.

گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان و مزایای آن

این روزها از گچ بری های مختلفی برای معماری ساختمان ها و سطوح مختلف استفاده می شود. گچ بری پیش ساخته پلی یورتان و گچ بری پیش ساخته پلی استایرن ۲ نوع گچ بری جدیدی هستند که امروزه آوازه آن ها بیشتر به گوش می خورد و نسبت به نوع سنتی دارای ارجعیت می باشند. گچ بری های پیش ساخته سرعت انجام کارها را بهبود بخشیده اند و از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشند؛ از این رو مورد پسند بسیاری از افراد قرار گرفته اند.

گچ بری پلی یورتان به‌نوعی از گچ‌بری آماده و از پیش‌ساخته شده گفته می‌شود که دارای روکش PVC هستند و جنس آن نیز از فوم فشرده است. این نوع گچ‌بری دارای وزن کمی می‌باشد و ازاین‌رو بر روی تمامی سطوح به‌راحتی نصب می‌شود. گچ بری پلی یورتان با توجه به قیمت مناسبی که دارد، بسیار مناسب بازسازی بدون تخریب است؛ بنابراین شما می‌توانید به‌راحتی آن را برش دهید و بر روی سطوح نصب کنید. گچ بری پیش ساخته پلی یورتان در نمای ساختمان‌ها (نوساز، بازسازی‌شده، ساختمان‌های قدیمی، ساختمان‌های مدرن) قابل‌استفاده می‌باشد. تنوع زیاد در گچ بری پیش ساخته پلی یورتان باعث شده استریا، مورد استقبال بسیاری از مردم قرار بگیرد. این نوع گچ‌بری صنعتی قابلیت نصب برنماهای خارجی و داخلی را دارد و جایگزین بسیاری از گچ‌بری داخلی و بیرونی سنتی شده است.

ابزارهای مختلف استفاده‌ شده در گچ بری پیش ساخته پلی یورتان و ویژگی‌های آن

در گچ بری پیش ساخته پلی یورتان ابزارهای مختلفی به کار برده شده است که هرکدام کاربرد خاص خود رادارند و در جای خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای مثال ابزارهای گل سقف، ابزارهای قاب‌بندی، ابزارهای گلویی، ستون و سرستون و غیره هرکدام در بخش خاصی از معماری بنا بکار گرفته می‌شوند.گچ بری پیش ساخته دارای طرح‌های متنوع می‌باشد؛ ازاین‌رو نیازی نیست نگرانی راجع به طرح دلخواه خود داشته باشید. ضد آب و رطوبت بودن گچ بری پیش ساخته پلی یورتان ازجمله مشخصه‌های اصلی آن می‌باشد که باعث دوام و کیفیت بالای این نوع گچ‌بری در معماری شده است. گچ بری پیش ساخته رنگ‌پذیر است، بنابراین شما می‌توانید مطابق باسلیقه و سبک معماری خود، رنگ موردنظر خود را سفارش دهید.
گچ بری‌های پیش ساخته پلی یورتان مزایای مختلفی دارند. این ویژگی‌ها و مزایا باعث شده است افراد بیشتری به‌طور روزافزون به استفاده از آن‌ها در معماری خانه‌های خود روی‌آورند. گچ بری پیش ساخته پلی یورتان دارای زیبایی خاصی است و تنوع در طرح و همچنین رنگ آن زبانزد همه می‌باشد. این نوع گچ‌بری ازنظر اقتصادی به‌صرفه نیز هست و امکان عبور تجهیزاتی، ازجمله نور هالوژن مخفی، سیم، لوله و غیره از داخل آن نیز وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای گچ بری پیش ساخته نصب آسان آن می‌باشد، به‌طوری‌که فرد متخصص با استفاده از میخ و چسب آن‌ها را با سرعت زیاد در ساختمان نصب می‌کند؛ ازاین‌رو در زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود. این نوع گچ‌بری مقاومت بسیار بالایی دارد و درصورتی‌که شما بخواهید به تغییر دکوراسیون خانه خود بپردازید، کارها سریع‌تر انجام می‌شود و نیازی به جابجایی وجود ندارد.

تفاوت گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان و گچبری سنتی

گچ بری به روش سنتی علی رغم داشتن جایگاه ویژه در معماری سنتی ایرانی اما امروزه جای خود را به گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان داده است. با این تغییر امروزه دیگر بازسازی ساختمانی عملی سخت، زمان بر و پرهزینه به حساب نمی آید و با استفاده از تکنولوژی های روز شاهد افزایش سرعت اجرا، کیفیت، سبک سازی، اقتصادی بودن و طراحی مدرن و همچنین افزایش عمر ساختمان می باشیم. در این بخش می خواهیم تفاوت گچ بری سنتی و گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان را توضیح دهیم.

گچ بری سنتی و پیش ساخته

در گچ بری همانطور که از اسم آن پیداست مصالح اصلی به کار رفته در این هنر گچ می باشد. از خاصیت های گچ پس از مخلوط کردن آن با آب شکل پذیری و چسبندگی آن می باشد که از این ویژگی برای هنرهای تزئینی ساختمانی استفاده می شود. در گچ بری به روش سنتی تمام اشکال توسط دست ساخته می شوند که این عمل با توجه به نیاز معماران بسیار زمان بر و کند می باشد. همچنین وزن اشکال ساخته شده به این روش بسیار سنگین می باشد و به همین دلیل قابلیت نصب در همه جا را ندارند. به این دلایل امروزه استفاده از این نوع گچ بری کم شده و جای خود را به گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان داده است.
گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان نوعی از گچ بری های آماده هستند که جنس آن ها از فوم فشرده شده می باشد و یک روکش pvc بر روی سطح آن کشیده شده است. پلی یورتان به دلیل وزن بسیار سبکی که دارد برروی سطوح رابیتس کاری و کناف قابل نصب هستند. گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان بر روی کلیه سطوح از جمله گچ، سیمان، سنگ، کاشی، فلز، چوب، کابینت و همچنین سقف های کاذب قابلیت نصب را دارند.

کاربردهای مختلف پلی یورتان

اگر قصد بازسازی یا تغییر دکوراسیون را دارید و می خواهید این تغییرات را به هزینه پایین انجام دهید استفاده از گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان گزینه بسیار مناسبی می باشد. با استفاده از المان های تخت یا ابزارهای قاب سازی با استفاده از گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان قاب سازی سقف، دیوار، در و خطوط جدا کننده دیوار را انجام دهید. همچنین قاب های مدور سقفی که از جنس پلی یورتان می باشند به دلیل وزن بسیار سبک بهترین جایگزین برای گچ بری سنتی می باشد. همچنین شما می توانید برای زیبا سازی دیوار و ستون ها یا ستون های مجازی از گل های قاب بندی دیواری پلی یورتان استفاده کنید. از دیگر کاربرد های گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان ایجاد قرنیس روی حاشیه سقف برای ایجاد نور مخفی یا قاب بندی برای مخفی کردن چوب پرده می باشد

مزایای گچ بری های پیش ساخته پلی یورتان

از ویژگی های گچ بری پیش ساخته قابلیت رنگ مکرر یا حتی پتینه کاری برروی آن ها می باشد. همچنین برش و نصب آن ها ساده و سریع انجام می گیرد. قطعا تنوع بالای طرح و مدل آن می تواند پاسخگوی سلیقه شما باشد و در ضمن قیمت آن نیز بسیار مناسب و ارزان می باشد. همانطور که گفته شد قابلیت نصب بر روی تمام سطوح را نیز دارد.
برای برش پلی یورتان می توانید با کمک اره قطعات را در قطعه های مورد نیاز برش دهید. همچنین برای نصب آن حتما از چسب چوب و چسب آکواریوم استفاده نمایید و برای استحکام بیشتر از میخ بادی جهت مهار استفاده کنید.

نظرات