غالبا نگرانی پزشکان برای انجام طراحی و بازسازی مطب زمان اجرایی این کار می باشد و بیشتر نگران طولانی شدن زمان طراحی و بازسازی مطب می باشند، البته گاهی پزشکان به دلیل داشتن مشغله کاری به دکوراسیون و طراحی و بازسازی مطب اهمیت نمیدهند و متاسفانه بعد از به وجود آمدن مشکلاتی اعم از نم زدگی، کهنه شدن رنگ دیوارها و خرابی تأسیسات قدیمی مطب و … که باعث می شود مراجعین مطب دیگر تمایلی به مراجعه به آنجا را نداشته باشند و مراجعین به مرور خیلی کاهش می یابند در این زمان پزشک به فکر طراحی و بازسازی مطب و تغییر دکوراسیون مطب میافتد، برای انجام طراحی و بازسازی مطب می توانید با مشخص کردن بودجه به شرکتی که خدمات طراحی و بازسازی مطب را انجام می دهند مراجعه کنید. اهمیت طراحی و بازسازی مطب و تغییر دکوراسیون داخلی از نکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت، در طراحی و بازسازی مطب ابتدا متخصصان به آن محل مراجعه می کنند و با بهینه کردن فضا طرحی سه بعدی طراحی می کنند و قبل از اجرا نظرات مشتری در طرح زده شده اعمال می شود. سالن انتظار مطب برای بعضی بیماران استرس آور می باشد، به همین دلیل تزئیناتی چون تابلوهای هنری، عکس، استفاده از رنگ های آرامش بخش، طراحی سنجیده شده و مبلمان راحت می تواند به داشتن آسودگی خاطر بیمارانو طراحی و بازسازی مطب کمک کند،  حتی افزودن در طراحی و بازسازی مطب عناصری چون آکواریوم ها و گیاهان طبیعی می توانند تسکین دهنده باشند و بیماران را از استرس دور نگه دارند، در ادامه  نکات عمومی و جامعی را که طراحان باید در طراحی داخلی مطب پزشکی اعم از مطب دندانپزشکی، مطب پوست و مو، مطب زنان، مطب چشم پزشکی، مطب اطفال و سایر مطب ها  بدون در نظر گرفتن تخصصشان، اجرا کنند را مختصر توضیحی داده ایم .

_  اهمیت طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی مطب

_  بخش های مختلف در طراحی و بازسازی مطب

_ سبک های دکوراسیون در طراحی طراحی و بازسازی مطب

 _ هزینه های انجام دکوراسیون مطب در طراحی و بازسازی مطب

 

طراحی و بازسازی مطب

 

_ زمان بازسازی مطب

_ مشورت با طراح داخلی در دکوراسیون داخلی مطب

_ طراحی داخلی سالن انتظار در مطب پزشکی

_ طراحی اتاق پزشک در طراحی و بازسازی مطب

_ طراحی آبدارخانه در طراحی و بازسازی مطب

_ دسترسی آسان به سرویس بهداشتی در مطب

_ دیوارها در طراحی و بازسازی مطب

_ رنگ در طراحی و بازسازی مطب

_ نورپردازی در طراحی و بازسازی دکوراسیون مطب پزشکی

_ انتخاب مبلمان در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی مطب

_ سقف در طراحی و بازسازی مطب مطب

_ متریال مناسب برای طراحی و بازسازی مطب مطب

_ قرار دادن گیاهان طبیعی در طراحی و بازسازی مطب مطب ها

 

اهمیت طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی مطب

 

 اهمیت طراحی و بازسازی مطب

در چشم یک بیمار که وارد مطب می شود طراحی و دکوراسیون زیبا اهمیت بسیار زیادی دارد و نشان دهنده حرفه ای بودن کار شما خواهد بود، اهمیت طراحی و بازسازی مطب اینجاست که مشخص می شود زیبایی و آرامبخش بودن فضای مطب سبب می شود تا مریض احساس آرامش و امنیت کند. ایجاد دکوراسیونی زیبا و در عین حال با حفظ موارد اصولی و کاربردی، احساس امنیت و اطمینان را در میان مراجعه کنندگان افزایش می دهد و در نتیجه امکان مراجعه بعدی و معرفی آن را به سایرین را حتما بیشتر خواهد کرد، در نهایت می توانیم بگوییم که طراحی و بازسازی مطب آن را از سایر مطب ها متمایز می کند و ویژگی های منحصر به فرد خود را خواهد داشت. برای طراحی و بازسازی مطب ممکن است تیغه های اضافی را حذف کنند و یا در صورت لزوم تیغه ای را اضافه می کنند، کاشی های قدیمی سرویس بهداشتی را تعویض می کنند و اگر نم زدگی داشته باشد آن را رفع می کنند. گروه باراکو با داشتن تیمی متخصص در زمینه طراحی و بازسازی مطب آماده خدمت رسانی به مردم و جامعه پزشکی و بازسازی کلینیک ها، مطب های پزشک و اماکن درمانی می باشد،  اهمیت طراحی و بازسازی مطب در روحیه و دید مثبت مشتری بسیار تاثیرگذار است و آرامش و ایمنی مشتریان را جلب میکند، در طراحی و بازسازی مطب و یا حتی تعمیرات کلی و جزئی ساختمان، عوامل بسیاری دخیل هستند که عبارتند از:

_ متراژ ساختمان

_ دیوارهای بیرونی ساختمان و نوع ساخت آن ها

_ کاربری ساختمان

_ سبک و مدل سازه

_ فضاهای جانبی ساختمان مانند راه پله، پشت بام، انباری و غیره

_ فضاهای داخلی

_ تعداد اتاق ها

 

اهمیت طراحی و بازسازی مطب

 

 در طراحی و بازسازی مطب پزشکی و یا به طور کلی تمامی ساختمان ها، مهمترین مرحله قبل از هر چیز  ایده و طرح اولیه می باشد، با ارائه طرح اولیه شما متوجه تغییرات اعمالی خواهید شد، تیم متخصص بازسازی ساختمان و بازسازی مطب در مجموعه ما، با توجه به مهارت و تجربه کسب شده طی پروژه های متعدد، در بازسازی کلینیک و مطب، از نیازها، علایق و خصوصیات شما مطلع شده تا بتواند در ارائه طرح اولیه برای طراحی و بازسازی مطب ، بهترین طرح را ارائه دهید، اولویت بندی نیازها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید و در آخر به هدفتان برسید.

 سبک های دکوراسیون در طراحی و بازسازی مطب پزشکی

سبک هایی که در طراحی و بازسازی فضاهای درمانی و مطب های پزشکی به کار می روند بسیار متنوع می باشد و شما می توانید با توجه به سلیقه کارفرما، نوع مطب و رشته متخصص بهترین و مناسب ترین سبک دکوراسیون را در طراحی و بازسازی مطب انتخاب کنید. رایج ترین سبک های دکوراسیون در طراحی و بازسازی مطب فضاهای درمانی عبارتند:

 سبک مدرن در طراحی و بازسازی مطب:  مدرن در سبک دکوراسیون داخلی به ویژگی هایی چون خطوط مستقیم و صاف، پالت رنگی ساده، فضایی ساده و استفاده از متریالی چون فلز، شیشه و فولاد گفته می شود، سادگی سبک مدرن در تمامی بخش های دکوراسیون حتی مبلمان اجرا می شود، یکی از ویژگیهای بارز سبک مدرن در طراحی و بازسازی مطب سادگی و در عین حال زیبا بودن این سبک می باشد زیرا از هر گونه بی نظمی و شلوغی دور است، در دکوراسیون مدرن از لوازم و اکسسوری های تزئینی استفاده نمی شود، این سبک دکوراسیون جزو پرطرفدارترین سبک در طراحی و بازسازی مطب ها می باشد.

 سبک مینیمال در طراحی و بازسازی مطب: این سبک دکوراسیون به وجود حداقل مبلمان در فضای داخلی اشاره می کند، پالت رنگی در این سبک دکوراسیون در طراحی و بازسازی مطب محدود می باشد و بیش تر از رنگ های روشن مثل سفید، کرم و خاکستری استفاده خواهد شد،در این سبک در طراحی و بازسازی مطب مبلمان ها معمولا ساده هستند و هیچ چیز در مبلمان مبهم و پیچیده نمی باشد و از قرار دادن جزئیات و لوازم غیر ضروری می پرهیزند، در نهایت مینیمالیسم نیز با ویژگی هایی چون عملکرد و خطوط ساده و مستقیم تعریف می شود، این سبک دکوراسیون در طراحی و بازسازی مطب فضایی روشن، خلوت و تمیزی ارائه می دهد، که در طراحی مطب های پزشکی طرفداران زیادی دارد.

 سبک نردیشنال در طراحی و بازسازی مطب: سبک نردیشنال یا همان سبک سنتی جزئیات کلاسیک، مبلمان مجلل و تزئینات داخلی بالایی را  می طلبد،استفاده از سبک دکوراسیون نردیشنال در طراحی و بازسازی مطب باعث استفاده فراوان اشیا و مبلمان چوبی، رنگ های غنی و خطوط منحنی خواهد شد که این سبک دکوراسیون به دلیل هزینه و جزئیات بالا، کمتر مورد توجه پزشکان قرار گرفته است.

 سبک کلاسیک در طراحی و بازسازی مطب: طراحی داخلی کلاسیک در طراحی و بازسازی مطب ترکیبی از دکوراسیون های یونانی و رومی می باشد، سبک دکوراسیون کلاسیک معمولا با هماهنگی، نظم و تعادل سر و کار دارد.

 سبک معاصر در طراحی و بازسازی مطب: سبک مدرن و معاصر ، دو سبکی هستند که در طراحی و بازسازی مطب بطور متناوب مورد استفاده قرار میگیرد، تفاوت سبک معاصر از سبک مدرن در این است که سبک معاصر طراحی و بازسازی مطب را بر اساس زمان حاضر توصیف می کند و سبک مدرن تعبیر دقیقی از طراحی است که از قرن بیستم آغاز شده است.

 

 سبک های دکوراسیون در طراحی و بازسازی مطب پزشکی

 

1طراحی و بازسازی سالن انتظار

یکی از نکات نگران کننده برای طراحان در هنگام طراحی و بازسازی مطب ، داشتن سالن انتظار امن ، تمیز و روشن خاهد بود، در طراحی هر فضای پزشکی مهم ترین چیزی که باید در درجه اول مورد اهمیت قرار بگیرد، سلامتی بیمار و آرامش آن می باشد، در ادامه نکاتی را در رابطه با طراحی و بازسازی مطب ارائه داده ایم ، لطفا مطالعه بفرمائید:

 _ عملکرد در طراحی و بازسازی مطب

_ در طراحی و بازسازی مطب مد نظر داشتن جریان تردد افراد

_ صندلی راحت را انتخاب کنید

_ استفاده از طرح هایی با رنگ های ملایم

_ نورپردازی سالن انتظار

_ نصب تلویزیون

_ طراحی کانتر و میز منشی

عملکرد:  وسایلی که باید در لابی ها نصب شوند باید از جزئیات کمتری برخوردار باشند و با تجهیزات دیگر تلفیق شوند تا بتواند حجم عمده اشغال شده را به حداقل برساند.  طراحی و بازسازی مطب یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد ، مبلمان در طراحی و بازسازی مطب باید به گونه ای چیده شوند که حرکت افراد در فضا را دچار مشکل نکند. در نظر داشتن جریان تردد افراد اول از همه، مبلمان موجود در اتاق انتظار شما باید به گونه ای ترتیب داده شود که فضا باز تر و روشن تر به نظر برسد و افراد به راحتی بتوانند در این بخش حرکت داشته باشند. بنابراین نه تنها مسیر حرکت های عریض و بزرگ برای امنیت بیماران و کارکنان ضروری است بلکه برای بهزیستی روان بیماران نیز مفید هستند. اگر میزها و صندلی ها در نزدیک به یکدیگر قرار گیرند، باعث می شود تا افراد احساس محدودیت کنند و این باعث می شود تا میزان استرس آن ها در هنگام ملاقات پزشک بیفراید.

صندلی راحت را انتخاب کنید: صندلی ها باید به اندازه کافی راحت باشند که بیماران در طول انتظار در مدت زمان طولانی، آرامش خود را داشته باشند، در طراحی و بازسازی مطب سعی کنید از صندلی های متنوعی با کاربری های مختلف برای سالن انتظار انتخاب کنید، همچنین توصیه می کنیم که در طراحی مطب ویلچر را در نظر داشته باشید زیرا ممکن است که برخی از بیماران نیاز به استفاده از ویلچر داشته باشند.

رنگ های مناسب برای طراحی و بازسازی مطب : رنگ اتاق معاینه برعکس اتاق انتظار که تاکید بر عدم استفاده از تم رنگ سفید است، در اتاق معاینه بهتر است از این تم مخصوصا خود رنگ سفید بیشتر استفاده شود، اتاق معاینه باید نشان دهنده پاکیزگی و جلب اعتماد باشد. استفاده از کاغذ دیواری با طرح های روشن نیز در این طراحی می تواند باعث ایجاد حس پاکیزگی و جلب اعتماد شود. رنگ سفید و عدم استفاده از کاغذ دیواری طرح دار یکی از استانداردترین طرح ها برای دکوراسیون اتاق معاینه است.

نورپردازی سالن انتظار در طراحی و بازسازی مطب: نور ملایم و روشن در طراحی و بازسازی مطب فضایی آرامش بخش ایجاد می کند، در عین حال نور متوسط و گرم، فضایی شبیه به فضای خانه را برای بیماران ایجاد خواهد کرد، اگرچه نور طبیعی همیشه بهترین است اما همیشه گزینه مناسبی نخواهد بود، در نورپردازی طراحی و بازسازی مطب توصیه می کنیم تا از نورهای گرم مانند لامپ هایی با نور زرد هرگز استفاده نکنید، بهترین نور برای این بخش لامپ های فلورسنت می باشند که دارای طیف رنگی سرد هستند.( رنگ های سرد بر ایجاد خونسردی افراد نقش مهمی دارد)

نصب تلویزیون طراحی و بازسازی مطب: ممکن است در مطب پزشکی بیماران زمان طولانی را در سالن انتظار بنشینند و انتظار در مدت زمان طولانی برای آن ها و حتی همراهان خسته کننده باشد حتی گاهی ممکن است میزان استرس آن ها را افزایش دهد، بنابراین نصب یک تلویزیون زمان طراحی و بازسازی مطب می تواند بسیار کاربردی باشد در این صورت بیماران در هنگام انتظار از دیدن برنامه های تلویزیون لذت خواهند برد و انتظار برایشان زود میگذرد.

 طراحی کانتر و میز منشی: یکی از جذاب ترین تغییراتی که در بخش پذیرش و سالن انتظار یک مطب می توان بر زیبایی و جذابیت یک مطب افزود کانتر و میز منشی می باشد، در طراحی و بازسازی مطب می توانید طرحی  در رابطه با میز منشی ارائه دهید و توجه بیماران را به این بخش حسابی جلب کنید، یکی از راه های ایجاد جذابیت در طراحی کانتر بخش پذیرش، قرار دادن لوگوی مطب در جای مناسب است.

 

طراحی و بازسازی سالن انتظار

 

2طراحی و بازسازی اتاق پزشک

مهم ترین بخشی از مطب که در طراحی و بازسازی مطب آن باید توجه ویژه داشت اتاق پزشک می باشد زیرا این بخش به عنوان قلب مطب به حساب می آید، در طراحی و بازسازی مطب این بخش علاوه بر توجه بر زیبایی شناسی، دکوراسیون فضا و انتخاب مبلمان، سایر تجهیزات مورد نیاز با توجه به تخصص پزشک قرار گرفته است، به عنوان مثال در مطب دندانپزشکی تجهیزاتی مانند یونیت دندانپزشکی، کابینت برای قرار دادن تجهیزات مورد نیاز، سینک و شیر آب برای شستشوی ابزارها و سایر موارد ضروری می باشد، یا این که در اتاق معاینه در مطب چشم پزشکی باید فضایی برای قرار دادن دستگاه های معاینه چشم در نظر گرفته شود.

 

3طراحی آبدارخانه در طراحی و بازسازی مطب

طراحان در طراحی و بازسازی مطب به این قسمت  توجه ویژه ای دارند زیرا این بخش از ملزوات یک محیط درمانی می باشد و این فضا باید دارای امکاناتی چون سینک، کابینت، گاز، یخچال و حتی جعبه کمک های اولیه باشد، فضای آبدارخانه در طراحی و بازسازی مطب باید همانند سایر بخش های آن از نور و تهویه مناسب برخوردار باشد. با توجه به این که بهداشت در فضاهای درمانی اهمیت بسیار بالایی دارد،حتما در طراحی و بازسازی مطب از متریال قابل شستشو در این بخش استفاده کنید.

 

4دسترسی آسان به سرویس بهداشتی در طراحی و بازسازی مطب

نیاز فوری بعضی بیماران به سرویس بهداشتی باعث شده تا محل قرار گیری سرویس های بهداشتی در مطب به گونه ای باشد که بیماران بتوانند به سادگی و در اسرع وقت به آن دسترسی داشته باشند، زمان طراحی و بازسازی مطب باید در طراحی سرویس بهداشتی تسهیلات لازم همانند توالت فرنگی و دستگیره های مورد نیاز برای بیماران خاص در نظر گرفته شود، این بخش نباید با سایر بخش های داخلی مانند فضای پذیرش، اتاق معاینه و بخش تزریقات ارتباط داشته باشد و تا حد ممکن با بخش ورودی مطب به طور مستقیم در ارتباط نباشد، تهیه تهویه بسیار خوب برای سرویس بهداشتی از ضروریات می باشد، توصیه می کنیم تا درب سرویس بهداشتی در طراحی و بازسازی مطب را در وضعیتی قرار دهید که رو به سمت حاشیه و فضاهای پرت ساختمان باز شود و دقت داشته باشید که درب آن رو به فضاهایی چون سالن پذیرش و اتاق معاینه باز نشود.

 

5دیوارها در طراحی و بازسازی مطب

با توجه به این که دیوارها بخش عمده ای در مطب را اشغال کرده اند، نوع پوشش و رنگ آن اهمیت بالایی دارد. شما با توجه به سلیقه، بودجه و سبک دکوراسیون مورد نظر خود می توانید زمان طراحی و بازسازی مطب از انواع متریال برای پوشش دیوار مطب استفاده کنید که عبارتند از:

_ رنگ آمیزی

_ کاغذ دیواری

_ دیوارپوش پی وی سی

_ ام دی اف

_ دیوارپوش های سه بعدی

_ دیوارپوش آجری

_ دیوار پوش چوبی

 

دیوارها در طراحی و بازسازی مطب

 

انتخاب مبلمان در طراحی و بازسازی مطب

در طراحی و بازسازی مطب انتخاب مبلمان راحت و مناسب در اولویت کارهای یک طراح قرار می گیرد، باید دقت داشته باشید که مبلمان اصولا در بخش پذیرش مطب بکار می رود، از طرفی دیگر نیز خدمات پزشکی زمان بر است و ممکن است که بیماران و همراهان آن ها مدت زمان طولانی را در بخش انتظار سپری کنند و ساعات طولانی انتظار باعث خستگی آن ها شود. بنابراین در طراحی و بازسازی مطب انتخاب مبلمان دارای اهمیت می باشد و باید تا حد ممکن مبلمانی راحت برای این بخش انتخاب کرد، در انتخاب مبلمان باید ابعاد فضای مطب را نیز مد نظر داشت، مبلمان مطب باید متناسب با سبک دکوراسیون مطب انتخاب شود،  مبلمان بزرگ فضای زیادی را اشغال خواهد کرد و به علاوه بی نظمی و آشفتگی در فضا را به همراه خواهد داشت ، بنابراین باراکو در طراحی و بازسازی مطب توصیه می کند که در هنگام خرید مبلمان برای مطب خود بهتر است با معماران داخلی مشورت داشته باشید.

سقف در طراحی و بازسازی مطب

طراحی سقف یکی از بخش های مهمی است که در طراحی و بازسازی مطب می تواند در ایجاد زیبایی بصری مطب ها  بسیار موثر باشد. امروزه سقف های کاذب جای سقف های ساده را گرفته اند، سقف های کاذب علاوه بر این که سبک می باشند و امکان انواع نورپردازی ها را فراهم می کند، عیوب موجود در سقف را پوشانده و میزان زیبایی بصری فضا را افزایش می دهد، سقف های کاذب در طرح های مختلفی قابل اجرا است که طراحان با توجه به فضای موجود و سلیقه کارفرما به طراحی آن اقدام خواهد کرد.

آپشن های اضافه در طراحی و بازسازی مطب

 استفاده از آپشن های اضافه در طراحی و بازسازی تاثیر مثبتی بر روی ظاهر مطب خواهد داشت، به عنوان مثال می توانید برای زیباتر شدن محیط مطب  یک کتابخانه کوچک با نورپردازی خاص ایجاد کنید. یا با استفاده از پارتیشن های زیبا بخش های مختلف را جدا کرده و در ظاهر مطب تغییرات زیاد اعمال کنید. از دیگر مواردی که می توانید از آن کمک بگیرید استفاده از قاب نقاشی است ، گل های آپارتمانی نیز تاثیر بسازایی در زیباسازی فضای اتاق انتظار خواهند داشت. حضور گیاهان طبیعی در بخش های مختلف مطب های پزشکی، علاوه بر این که هوای فضای داخلی را مطبوع می سازد، زیبایی مطب را نیز افزایش می دهد و انرژی مثبتی را به مراجعه کنندگان منتقل خواهد کرد، در طراحی و بازسازی مطب انتخاب گیاهانی بهتر است که مقاومت بالایی دارند و نیاز به نور و آب دهی کمتر دارند.