با پیشرفت معماری و توجه بیشتر مردم به کاربرد و اهمیت آن، بازسازی منزل مسکونی نیز مورد اهمیت قرار گرفته، معمولا بازسازی داخل خانه های مسکونی تا چندین دهه انجام نمی شود، ولی با گذشت زمان، ساکنین منازل به فکر بازسازی خانه مسکونی خود و یا بروزرسانی آن میافتند، بازسازی منزل با طراحی مدرن و یا بازسازی منزل با طراحی کلاسیک همچنین استفاده از ایده های به روزتر در بازسازی داخلی خانه مسکونی تا سال ها زیبایی خانه را بیمه خواهد کرد، در میان انواع بازسازی ها که شامل بازسازی خانه مسکونی ، بازسازی دفتر کار و اداری، طراحی و بازسازی ویلا، طراحی و بازسازی مطب می باشد  بازسازی طراحی دکوراسیون داخلی خانه مسکونی ویلایی یا بازسازی منزل مسکونی ویلایی به دلیل موجود بودن فضاهای باز بیشتر نسبت به آپارتمان ها، کاررایی دارد و برای طراحان انجام طراحی مدرن و یا طراحی کلاسیک  در بازسازی منزل مسکونی ویلایی از جذابیت بالایی برخوردار می باشد .در اغلب کشورهای پیشرفته جهان، عمر مفید ساختمان‌ها ۱۰۰ سال تخمین زده می‌شود اما در ایران، عمر خانه‌های امروزی تنها ۲۰ الی ۳۰ سال است. به همین دلیل مالکین خانه ‌ها، پیش از اینکه مشکلات جبران ناپذیری در منزل یا آپارتمان شان ایجاد شود اقدام به بازسازی خانه یا بازسازی آپارتمان  خود انجام می دهند ،  بازسازی خانه یا آپارتمان ، اصول و مراحل خاص خود را دارد که بهتر است پیش از انجام هرکاری با مهندسین و متخصصان این حرفه مشورت شود. در ادامه مراحل بازسازی خانه مسکونی  و بازسازی منزل مسکونی ویلایی با طراحی مدرن یا کلاسیک را توضیح داده ایم با ما همراه باشید:

بازسازی منزل مسکونی ( خانه ویلایی مسکونی )

هر خانه یا منزل مسکونی آپارتمانی ، پس از گذشت چندین سال و احتمال فرسودگی قطعا نیاز به بازسازی دارد. به جز فرسودگی بنا، مهم‌ترین دلیلی که افراد را برای بازسازی خانه‌  مسکونی یا آپارتمان مسکونی  علاقه مند می کند خسته‌کننده شدن فضای آپارتمان مسکونی یا خانه مسکونی می باشد. بسیاری از افراد، به جای بازسازی آپارتمان مسکونی خود، تصمیم می‌گیرند خانه مسکونی و محل زندگی خود را تغییر دهند، ولی به دلیل احساس تعلق خاطر نسبت به خانه مسکونی  یا آپارتمان مسکونی  و دیگر اینکه به دلیل مسائل اقتصادی، هزینه بازسازی خانه مسکونی یا بازسازی منزل آپارتمان مسکونی با طراحی مدرن یا کلاسیک کمتر از جا به جایی می باشد.

 

بازسازی منزل مسکونی ( خانه ویلایی مسکونی )

 

مراحل بازسازی منزل مسکونی ( بازسازی خانه ویلایی مسکونی )

در این بخش از بازسازی منزل مسکونی به اختصار نکاتی را درباره مراحل بازسازی خانه مسکونی با طراحی کلاسیک یا مدرن را توضیح داده ایم مطالعه فرمائید:

1_ مشاوره با شرکتهای متخصص در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

ابتدا در رابطه با بازسازی  باید با متخصصان این حرفه راجع به طراحی مدرن یا کلاسیک خانه مسکونی  یا آپارتمان  مسکونی خود مشورت کنید، شرکت‌های متخصص در زمینه بازسازی خانه (منزل)  مسکونی، با بررسی اسکلت، سقف و مقاومت خانه در برابر زلزله، نظر خود را درباره امکان بازسازی خواهند داد،  به عنوان مثال در صورت پوسیده بودن اسکلت یا فرسوده بودن سقف خانه ، امکان بازسازی منزل یا آپارتمان وجود ندارد. با در نظر گرفتن سلیقه، نیازها و شرایط شما، طرح های اولیه ای کلاسیک یا مدرن داده می شود و بصورت سه بعدی به شما نمایش می دهند، که بعد از بازسازی خانه  و آپارتمان (منزل) خود را بهتر تجسم خواهید کرد.

2_ تخریب در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

اگر فکر میکنید تخریب منزل مسکونی ( خانه مسکونی)  ساده‌ترین کار در زمینه بازسازی خانه می باشد، باید بدانید که یکی از حساس‌ترین و پرخطر‌ترین مراحل، تخریبجهت بازسازی منزل ( خانه ) مسکونی است،  بارها در اخبار‌های داخلی و خارجی شنیده‌ایم که تخریب غیر اصولی یک ساختمان، منجر به تخریب‌ آپارتمان‌های مجاور شده است.

 

بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

 

3_ ساخت در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

اطلاع از هدف‌ و نیازهای کارفرما از بازسازی خانه (منزل) مسکونی  یا آپارتمان مسکونی رکن اساسی بازسازی می باشد، یعنی باید هدف متقاضی از بازسازی خانه مسکونی ، افزودن یک اتاق به آپارتمان یا تغییر نمای آشپزخانه می باشد مثلا پیش از بازسازی آشپزخانه دارای دیوار بوده و کارفرما خواستار حذف دیوار و ساخت آشپزخانه اپن یا بالعکس است و یا باید هدف کارفرما از نوع طراحی مشخص باشد که بازسازی را مدرن می خواهد یا کلاسیک،  شرکت های متخصص در زمینه بازسازی خانه( منزل) مسکونی، برای ایجاد یا حذف دیوار، حتی الامکان سعی می‌کنند از دیوار‌های پیش ‌ساخته استفاده کنند زیرا این دیوار‌ها  در برابر دما، رطوبت و صوت مقاومت دارد و همچنین  به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.

4_ استفاده از سقف کاذب و گچکاری در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

با بازسازی خانه ( منزل ) مسکونی ، یکی از جذابیت‌هایی که می‌توانید به منزل خود اضافه کنید سقف و دیوار کاذب است که بسیار کلاسیک می باشد ،  انواع سقف‌های کاذب اعم از چوبی، کناف ، پی وی سی، ورق‌های فلزی و آهنی است. گونه دیگری از سقف‌ها که امروزه، مورد استقبال بسیاری از خانواده‌ها قرار گرفته سقف‌های کشساندر بازسازی خانه ( منزل ) مسکونی  می‌باشد. اگر از سقف کاذب خوشتان نمی آید باید عملیات گچ‌کاری به وسیله مرغوب‌ترین نوع گچ در بازسازی خانه ( منزل ) مسکونی انجام شود.

5_ نورپردازی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

اولین مسئله مهم در این مرحلهاز بازسازی خانه (منزل) بررسی سیم‌کشی ساختمان مسکونی است، به دلیل اینکه اگر در صورت اتمام  کار نورپردازی اتصالی ایجاد  شود یافتن آن بسیار سخت و پرهزینه می باشد، همچنین می‌توان از نورپردازی‌های رنگی، چراغ‌های هالوژن و نورپردازی‌ مخفی در بازسازی خانه ( منزل)  مسکونی استفاده کرد.

 

نورپردازی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

 

6_ کف سازی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

در ششمین مرحله از بازسازی خانه (منزل ) مسکونی باید نوع کف مورد نظر انتخاب شود. تنوع کف‌پوش‌ها بسیار زیاد است و ممکن است در هنگام انتخاب کفپوش قطعا با مشکل مواجه شوید، کفپوش‌های اپوکسی، لمینت، سه بعدی، سرامیک و ... انواع کفپوش‌ها هستند که هریک کارکرد خاصی دارد. اگر علاقه‌ای به استفاده از کفپوش ندارید می‌توانید از موزائیک، پارکت، سنگ، سرامیک و موکت به عنوان کف خانه مسکونی یا آپارتمان( منزل) مسکونی  خود هنگام بازسازی با طراحی کلاسیک یا مدرن استفاده کنید.

_ موزائیک در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

_ پارکت در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

_ سنگ در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

_ سرامیک در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

_ کفپوش اپوکسی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

_ کفپوش لمینت در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

_ کفپوش سه بعدی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

 7_ رنگآمیزی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

معمولا در طراحی مدرن برای دیوارها بیشتر رنگ سفید استفاده می‌شود، البته گاهی برای انتخاب رنگ، عوامل مختلفی از جمله رنگ وسایل، علاقه و...  د رهنگام بازسازی خانه ( منزل ) مسکونی در نظر گرفته می‌شود، که انتخاب رنگ دیوار‌ها تماما به سلیقه کارفرما بستگی خواهد داشت در این زمینه بیشتر براساس سبک دکوراسیونکه مدرن است یا کلاسیک و قواعد هارمونی رنگ‌ها، رنگ مورد نظر انتخاب می شود.

8_ دیوارپوش در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

در بازسازی خانه (منزل) مسکونی می‌توان از دیوارپوش‌های دیگری مانند پوستر دیواری، کاغذ دیواری، سنگ‌های دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و... استفاده کرد.

 

دیوارپوش در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

 

9_ قرنیز در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

قرنیز، لایه‌ای باریک و برجسته که در پایین دیوار و متصل به کف، نصب خواهد شد در بازسازی خانه یا منزل مسکونی می تواند نقش مهمی ایفا کند، در گذشته قرنیز‌ها صرفا از جنس سنگ و چوب و سیمان بود اما امروزه با پیشرفت صنعت، قرنیز‌هایی از جنس  PVC ، MDF ، پلی استایرن و... در بازسازی خانه ( منزل ) مسکونی نصب می‌شود،  نکته‌ای که در انتخاب قرنیز باید در نظر گرفته شود این است که جنس قرنیز باید با دیوار و کف حتما هماهنگ باشد.

10_ دکوراسیون داخلی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

آخرین مرحله از فرآیند بازسازی خانه (منزل ) مسکونی دکوراسیون داخلی می باشد که در این مرحله نتایج کلی این بازسازی قابل رویت خواهد شد، اولین راه حل برای انتخاب و اجرای بهترین دکوراسیون ( مدرن یا کلاسیک) ، دیدن مدل‌های مختلف و انتخاب دکوراسیون داخلی( مدرن یا کلاسیک)  مناسب است، البته می‌توانید با یک چیدمان مدرن یا کلاسیک  فضایی چشم نواز را در منزل خود بسازید. راه حل دوم برای اجرای یک دکوراسیون زیبا، مشورت و به کارگیری یک طراح دکوراسیون با تجربه می باشد.

 

دکوراسیون داخلی در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

 

هزینه در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی

مهم‌ترین مزیت بازسازی خانه( منزل)  یا آپارتمان مسکونی ، افزایش بهای منزل شما خواهد بود. اما متاسفانه با توجه به افزایش قیمت مصالح با کیفیت و دستمزد عوامل اجرایی، هزینه بازسازی یک واحد مسکونی درشهرهای بزرگ تقریبا برابر با هزینه ساخت یک واحد مسکونی در شهرهای کوچک خواهد بود،  بنابراین بهتر است پیش از شروع عملیات بازسازی خانه ( منزل ) مسکونی خود ، نسبت به برآورد هزینه‌ها توسط طراحان متخصص در این زمینه، اقدام نماییددر احتساب هزینه بازسازی، عواملی از جمله درجه کیفیت مصالح مورد نیاز، دستمزد عوامل اجرایی نسبت به متراژ بنا و تفاوت قیمت‌ها در مناطق مختلف متغیر می باشد.

 

هزینه در بازسازی منزل ( خانه) مسکونی